Tuulimylly, linnut, lepakot 2

Jatkoa keskusteluun "Tuulimylly, linnut, lepakot",
/1/ http://keskustelu.suomi24.fi/t/6995557

Todennäköisesti virheellisesti otsikoitu uutinen:
"Lepakot törmäilevät tuulivoimaloihin"
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/lepakot-tormailevat-tuulivoimaloihin/4783220?utm_source=uutisvirta

Ketjussa /1/ on kerrottu, miksi lepakot kuolevat tuulivoimaloiden lähellä: niiden keuhkot "räjähtävät" lapojen pyörimisen aiheuttamassa alipaineessa.


Tässä uutisessa kerrotaan, että lepakkokuolemia estetään pysäyttämällä tuulimyllyt pienellä tuulella:

"Lepakot eivät mielellään lentele kovalla tuulella varsinkaan avoimilla paikoilla. Keski-Euroopassa lepakoiden kuolemia on pystytty vähentämään jopa alle puoleen rajoittamalla voimaloiden toimintaa, kun tuulen nopeus on alle 6 metriä sekunnissa.

Tutkijoiden mukaan tästä ei ole juuri haittaa voimaloille, koska ne saavuttavat tuotantohuippunsa vasta kovemmalla tuulella."

Ketjussa /1/ tuota vasta pohdittiin (2009, jenkeissä).

12

188

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuxkeksi

      Jo aikaa sitten uutisoitiin tuulimyllyjen murskaavan lintuja, nyt seuraavaksi lepakotkin. Nuo tuulimyllyt ovat lihamyllyjä vaikka vihreät kuinka vastaan väittäisivät. On aivan selvää etteivät eläimet käsitä varoa tuulimyllyjen siipiä.

      Tuulimyllyistä ei ole kuin haittaa ja riesaa, sekä ihmisille että eläimille. Murskaavat kuoliaaksi, häiritsevät melullaan ja pilaavat maisemat. Lisäksi tukimäärä minkä bussiness ihmiset saavat on aivan törkeän suuri, pitäisi laittaa vihreät poliitikot vastuuseen tekemisistään. Ainoa mitä kannatan on aurinkopaneelit ja nekin ilman tukia.

      • Ydinvoima tappaa enemmän lintuja kuin tuulivoima (jenkkitutkimus 2009)
        http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0301421509001074

        "The study estimates that wind farms and nuclear power stations are responsible each for between 0.3 and 0.4 fatalities per gigawatt-hour (GWh) of electricity"

        Sekä tuuli- että ydinvoima aiheuttaisivat n. 0.3-0.4 lintukuolemaa/GWh. Lisätutkimusten sanotaan olevan tarpeen.

        Lintukuolemat olisi saman suuruiset per GWh, mutta vielä toistaiseksi maailmassa tuotetaan enemmän ydin- kuin tuulisähköä, josta johtuen ydinvoima tappaa enemmän lintuja.


      • Ei_tuule_ei

        Toi on niiiiiiin OIKEIN, että uppoaa...mutta eihän sitä uskalleta myöntää, vaikka myllyjen puolustajat tietävät olevansa väärässä >> suomalaista jääräpäisyyttä.
        Ennen minäkin ajattelin että hyvä keksintö, mutta eipä ookkaan kun selvittää kustannukset ja välilliset kulut ja haitat.


    • Järvisuomalainen

      Tuulivoimaloiden aiheuttamat lintukuolemat ovat häviävän pieni osa.

      Kuluneena kesänä löysin kaksi kuollutta joutsenta, jotka olivat lentäneet pellon keskeltä kulkevaan sähkölinjaan. Yleensä vuotuinen uhri määrä on 1-3 joutsenta ja onpa ollut joskus hanhikin. Tämä siis vain omalta pelloltani ja koko maan alueelta määrä on varmasti käsittämätön, eihän noin yleisestä asiasta edes ilmoiteta mihinkään.

      Toinen kuolemanloukku ovat erilaisten mastojen tukivaijerit ja ylipäätänsä kaikki viritellyt langat. Onpa kesämökilläni lentänyt rastas puiden väliin viritettyyn pyykkinaruunkin, samoin mökin ikkunaan(teeri) Muistakaa sitten kaikki kalamiehet, jos sitä katiskan nielua ei sulje maasäilytyksen ajaksi niin sinne eksyy suurella todennäköisyydellä lintu jos toinenkin. Samoin se kalanhajuinen verkko siellä vajan (ulkoseinällä) pyytää hyvin, hajusta kiinnostuneita lintuja ja nisäkkäitä.

      Olisi hölmöä mainita liikenteen osuutta lintukuolemiin.



      Mutta eriteltyinäkin nuo peittoavat tuulivoimalat 100-1

      Tietysti yksikin on liikaa mutta HEY COME ON yhden videon takia on tuulivoimalat julistettu lintujen viholliseksi NO.1

      Luultavasti tuulivoimaloista ei vain pidetä niiden maiseman pilaamisen vuoksi ja sen takia kaikki lapsellisimmatkin tekosyyt on kokeilemisen arvoisa.

      • Tuulivoima on palkolti asennekysymys. Minulle tuulivoima on lupaus turvallisemmasta tulevaisuudesta jälkeläisillemme - he tosin tulevat näkemään valtaosin aurinkoenergian hyödyntämiseen perustuvan maapallon.


    • Tuulivoimaloiden keinotekoiseen haukkumisiin ydinrikoliset hasaavat MILJARDEJA!

      Koska ydinmonopolit eivät pidä MISTÄÄN kilpailevista energiamuodoista. jotka on AINA 3- kertaa ydinvoimaa parempia kaikilla mittareilla.

      TVO ilmoittaa tappavansa mm. 10 000 000 kalaa vuodessa. Silti lehdissä asiasta EI hiiskuta korruptoidussa Suomessa. koska TVO uhkaa palkkaamillaan 30 USA:n MASSATAPPAJALLAAN TOIMITTAJIEN HENKEÄ!

      • hukkaheppi

        Tuulivoima on niin ###kallista ettei sellainen tule ikinä kannattamaan nimenomaan suomessa.
        Tuulivoimaa markkinoidaan koska jaossa on niin paljon valtion tukia minkä väliportaat käärivät taskuunsa.


    • Kpjuti

      Juuri uutisissa: merikotkat kuolevat propelleihin, 10 km suojavyöhyke pesän ympärille! Ydinvoimamiehet taas johtaa 6-0.

      • kotkailija

        Pitäskös niitä kotkia sakottaa jos alittavat 10km rajan, koska pilaavat tyyliropellien "maineen"?


    • mari.lappi

      TVO tappaa pelkästään imukanaviensa murskaimeen yli 10 000 000 kalaa. Tuulivoimaan taas osuu 1 vaivainen lintu/y.

      Päätelmänä suoraan. Ydinsekoilu tappaa pieneläimiä jo näin 10 miljoonaa kertaa enemmän!
      Myriadeja kertoja enemmän, kun huomioidaan miten ydinvoima 360- kertaistaa tritiumit ja vuotaa U-239 plasmatonnejaan degeneroiden ihmiskuntaan asti!

      Kysymys aiheessa kuuluukin. Kunpa on tärkeämpää Armeijan ökykalunapellejen tuntiliksat, tai sen eteen tapettavana oleva TELLUS?
      ________________________________________________

      • Järvisuomalainen

        Minä taas kuulin Vieremäläisiltä hevosmiehiltä että, TVO propelleihin olisi murskautunut miljardeja välinesukeltajia ja vähintään satojatuhansia sukellusveneitä. Ruotsalaiset kuulemma etsivät syksyllä sitä viimeistä Venäläistä sukellusvenettä vain varoittaakseen sitä noista vaarallisista imukanavista=)


    • Kpjuti

      Paljon on laitettu rahaa hoitokolastuksiin, joissa satoja miljoonia salakoita, pikkusärkiä, lappulahnoja, seipiä, pikku-ahvenia, yms on nuotattu. Tämähän oiva lisäkalastus!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2024
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      895
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      701
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      626
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      597
    6. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      66
      597
    7. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    8. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    9. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      537
    10. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      533
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      526
    12. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      36
      492
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      470
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      107
      448
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      437
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      10
      412
    Aihe